דפוס

העולם שועט קדימה וגם בתחומי הדפוס, הטכנולוגיה ממריאה לשיאים חדשים. יחד עם זאת, למרות מהפכת המחשוב בתחום, עדיין אין תחליף לטביעת עינו של מעצב וותיק ומנוסה. הבנה עמוקה בתורת הצבעים והנראות שלהם על גבי סוגי נייר שונים, הבנה בחלוקת הדפוס על הנייר לצורך חסכון, בקיאות בכל תהליכי ההכנה לדפוס אופסט ודיגיטל, סגירת הקבצים, ההורדה והפיקוח, הן מיומנויות שבדור האינסטנט שלנו, ממש לא כל מעצב שולט בהן ונאלץ להוציא את ההדפסות החוצה. מה שכמובן מייקר עלויות ועלול לסכן את רמת הביצוע. באספקלריא מחלקת דפוס אינהאוס המאוישת על ידי בכירי המעצבים, מה שמהווה עבורך למעשה shop stop one בה ניתן לקבל שירות כולל ומלא, החל משלב החשיבה הקריאטיבית ועד להדפסת החומרים המעוצבים בפועל, כולל משלוח עד הבית.

כידוע ישנן שתי טכניקות הדפסה מקצועית המצויות בזמנינו:

דפוס אופסט – דפוס שנעשה על ידי שיטה עתיקה שהולכת ומשתכללת במשך השנים, שיטה זו נעשית על ידי מכונה שלוקחת קובץ גרפי ממוחשב והופכת אותו להקרנה פיזית על גבי הלוח, ולהפעלת מכונת אופסט נצרכים דפסים בעלי ידע ונסיון איך לכווין את המכונה על ידי פתיחת וסגירת ברזי צבע שונים שבשילובם נוצר הצבע הרצוי.

דפוס דיגיטלי – דפוס חדשני שהתפתח בתקופה האחרונה, והוא נעשה על ידי מכונת דפוס דיגיטלית שמדפיסה ישירות מפקודת המחשב הקורא את הקובץ הגרפי אל הנייר.

היתרונות של דפוס אופסט:

1. אפשר להדפיס כמויות גדולות במחיר יותר משתלם מבדיגיטלי.

2. איכות הצבע אינה נפגעת כלל והצבע יוצא יותר איכותי וברור מדיגיטלי, ואכן גם בדיגיטלי אפשר ליצור הדפסה איכותית אבל עין מקצועית תוכל לזהות את ההבדל.

3. ניתן להוסיף צבעים מיוחדים, מה שאין כן בדיגיטלי אין צבע מיוחד ואם רוצים להדפיס על צבע מיוחד צריך להדפיס על נייר שבאותו הצבע המיוחד ולעצב בהתאם.

היתרונות של דפוס דיגיטלי:

1. ניתן להדפיס באופן מיידי – מזינים את הקובץ גרפי במחשב, מגדירים את הנייר ומדפיסים, ובדרך כלל ניתן לקבל את המוצר באותו היום ולפעמים אף בתוך כמה דקות, מה שאין כן באופסט התהליך יותר ארוך ובמקרה טוב לוקח כמה שעות והרבה מקרים אף כמה ימים.

2. יש אפשרות להדפיס בכמויות קטנות, וניתן להדפיס מספר יחידות ובכל אחד מידע שונה והמחיר יישאר לפי כמות היחידות המודפסות, מה שאין כן באופסט כל שינוי הוא כהדפסה חדשה וממילא גורם לעליה משמעותית במחיר.

3. ניתן לבצע הדפסה מקצועית במגוון גדלים, מה שאין כן באופסט שבדרך כלל במכונות המצויות ניתן להדפיס רק עד גודל סטנדרטי של גליון 70X100 ס”מ.

וכדאי להתייעץ עם מומחים בעלי נסיון שיודעים להתאים את סוג העבודה לסוג ההדפסה המתאים והמשתלם ביותר.

וגם כדאי לפנות אל מעצב גרפי שיש לו ידע ונסיון איך צריך לסגור הקובץ לדפוס – שיהיה בסוג קובץ המתאים והאיכותי ביותר לדפוס, וישתמש בצבעי דפוס הרצויים, ויוודא שהטקסטים והאלמנטים יהיו מספיק רחוקים מהשוליים באופן שלא יחתכו וכדומה.

וצריך לדעת שכאשר מקבלים מהמעצב הגרפי דרך המייל את הקובץ שבו נראה העיצוב הסופי שמוכן לצורך הדפסה מקצועית – יתכן והמסך יציג צבעים שונים מאיך שזה יהיה נראה במציאות לאחר ההדפסה, כי במסך יש תאורה אחורית שלא קיימת בנייר, וגם יש הגדרות שונות של יצרנים שונים ודגמים שונים של מסכים הגורמים להבדלים בתצוגת הצבעים, ולכן מומלץ להדפיס דוגמא אפילו במדפסת הביתית כי היא נותנת תוצאות קרובות יותר למציאות מאשר המסך.